Izba regionalna

Edukacja regionalna winna stanowić naturalną część procesu kształcenia ogólnego. Nie sposób wyobrazić sobie zajęć z edukacji środowiskowej bez zajęć o bliższej bądź dalszej okolicy - o własnym regionie czyli o tzw. „małej ojczyźnie”. Środowisko najbliższe uczniów utożsamiane z pojęciem „mała ojczyzna” od dawna było obiektem poznawanym przez ucznia na lekcjach. W programach nauczania i podręcznikach pojawiły się różne określenia związane z miejscem w którym uczeń żyje, które jest jego przestrzenią życiową „oswojoną od kolebki” domowina, swojszczyzna, ojcowizna, kraj rodzinny, swojska ziemia itp… To właśnie edukacja regionalna była inspiracją do zorganizowania na terenie naszej szkoły „Izby regionalnej”, która została otwarta na początku listopada 2006 roku. Zgromadzono w niej wiele eksponatów wskazujących na Dziedzictwo Kulturowe naszego regionu. Izbę podzielono na dwie części, pokojową oraz śląską kuchnię jaką swoistą przestrzeń kulturową tak ważną w podtrzymywaniu więzi i tworzeniu wspólnoty rodzinnej na Śląsku. Zgromadzono tam : dawne sprzęty ( stary byfyj, stół , krzesła, łóżko ), przedmioty codziennego: użytku młynki do kawy, wagi , porcelanę, stare żelazka na dusze, porcelanę, śląski strój kobiecy - codzienny tzw. chłopionki oraz odświętny strój męski, stare księgi, katechizmy do nauczania religii, obrazy św., stary zegar i odbiornik radiowy, stare fotografie rodów mieszkających w Laryszu, odznaczenia i odznaki górnicze, przedmioty związane z górnictwem ( lampy górnicze tzw. karbitki) jak i również dyplomy, stare banknoty i monety, pięknie haftowane powłoczki na poduszki ,serwety, makaty, firany, stary wózek dziecięcy oraz wiele innych eksponatów . Ekspozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów, nauczycieli, a także rodziców.

Izba