100-lecie NIEPODLEGŁEJ

Lipa Jadwiga na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła podjęła inicjatywę posadzenia pamiątkowej lipy. Gatunek drzewa nie został wybrany przypadkowo.

Placówce patronuje św. Jadwiga, Królowa Polski. Słynęła z niezwykłej dobroci, pobożności, a także mądrości, rozwagi i dojrzałości. Wiadome jest, że będąc władczynią, bardzo często modliła się pod czarnym krucyfiksem znajdującym się w Katedrze Wawelskiej.

Głębokie przeżycia mistyczne Jadwigi stały się źródłem legendy, która głosi do dnia dzisiejszego, że to właśnie podczas modlitwy, do młodej królowej przemówił Chrystus słowami: czyń, co widzisz. Wspomniana, dwumetrowa figura Chrystusa wykonana jest właśnie z drzewa lipowego. Stąd inicjatywa, aby połączyć miejsce kultu związane z patronką szkoły oraz 100-lecie odzyskania niepodległości.

Drzewo zostanie zasadzone w trakcie trwania uroczystej akademii w dniu 9 listopada 2018 r.