REALIZACJA ZADAŃ W ZAKRESIE DORADZTWA ZAWODOWEGO

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Mysłowicach

Doradztwo zawodowe realizowane jest w następujący sposób na poszczególnych etapach edukacji:

1. Przedszkole - preorientacja zawodowa – zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i zdolności.

Realizacja odbywać się będzie na  zajęciach edukacyjnych zgodnie z przyjętym programem nauczania.

1. Klasy I-VI – orientacja zawodowa – zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.

Realizacja odbywać się będzie na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.

1. Klasy VII-VIII – doradztwo zawodowe – przygotowanie uczniów do świadomego
    i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.

Realizacja odbywać się będzie na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz na zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego.

Program doradztwa zawodowego na poszczególnych etapach edukacji obejmuje następujące treści:

1)      Poznanie siebie.

2)      Świat zawodów i rynek pracy.

3)      Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie.

4)      Planowanie własnego rozwoju I podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych.

Informacje o wszystkich działaniach, jakie prowadzi Zespół Szkolno Przedszkolny nr 3
w danym roku szkolnym zawarte zostały w dokumencie zwanym Wewnątrzszkolnym Systemem Doradztwa Zawodowego (WSDZ).

Współpraca z CKZiU w Mysłowicach.

Dodatkowo nasza szkoła współpracuje z Ośrodkiem Kariery i Poradnictwa Zawodowego działającym w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach
ul. Mikołowska 44.

Uczniowie klas VII i VIII biorą udział w zajęciach dotyczących poznania własnych predyspozycji zawodowych, poznania trendów panujących na obecnym rynku edukacyjnym oraz zawodowym, a także mają możliwość udziału w zajęciach zawodoznawczych
w doskonale wyposażonych pracowniach, które znajdują się w CKZiU. Tam uczniowie mogą wcielić się w rolę fryzjera, mechanika samochodowego, technika handlowca, technika organizacji turystyki i wielu innych ciekawych specjalistów.

Uczniowie klas VII i VIII oraz ich rodzice zainteresowani pomocą doradcy zawodowego mogą zwrócić się o pomoc do Pana Marcina Szwajcok po uprzednim umówieniu się na spotkanie pod adresem:    doradztwo.zawodowe@ckziu-myslowice.pl

Więcej informacji na stronie https://ckziu-myslowice.pl/doradztwo-zawodowe/