Historia szkoły (film, prezentacja)

zobacz prezentację - na dole strony

zobacz uczniowski film o historii szkoły :

 

  lub zobacz go na  https://www.youtube.com/watch?v=hfkTnepW1Vc

     

 

SZKOŁA NA LARYSZU

 historia dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski
w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Mysłowicach

Dla całej parafii mysłowickiej istniała pierwotnie tylko jedna szkoła parafialna w Mysłowicach (wg najstarszych zachowanych dokumentów z roku 1600). Była ona położona jednak w znacznej odległości od Larysza, co powodowało, że uczęszczanie do niej było uciążliwe i często nie przestrzegane.

 Od 1821r. dzieci z Larysza uczęszczały do nowo powstałej szkoły w Brzęczkowicach. Dopiero kilkadziesiąt lat później  na Laryszu uruchomiono szkołę dla 92 dzieci, w której pracował jeden nauczyciel- był nim Ludwik Menzel. Szkoła działała w wynajętym budynku i podlegała zarządowi z Brzęczkowic.

 W roku 1868  wyjęto szkołę spod brzęczkowickiego zwierzchnictwa.

 POWSTAŁA PIERWSZA SAMOISTNA SZKOŁA NA LARYSZU.

 W 1870 roku nauczycielem został Grzegorz Spałek. W roku  1872 wybudowano własny gmach szkolny.

 

 

Nowy budynek posiadał 2 sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela. Szkoła ta znajdowała się tuż przy obecnej siedzibie, w miejscu dzisiejszego boiska.

 W roku 1876 przekształcono szkołę na dwuklasową i dodano drugiego nauczyciela. W roku 1877 stała się szkołą trzyklasową. Po śmierci Grzegorza Spałka, w roku 1896, z chwilą przybycia kierownika szkoły Ignacego Schwarza, zorganizowano szkołę czteroklasową.

 Liczba dzieci w laryskiej szkole wciąż wzrastała. W 1914 roku musiano przystąpić do budowy nowego gmachu szkolnego o 8-miu salach lekcyjnych i mieszkaniach dla 8 nauczycieli. Budynek usytuowano tuż obok starego.

 

 

 

Na zdjęciu stary i nowy budynek szkoły- czyli obecna siedziba

 Szkoły Podstawowej nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski.

 

 

 

Szkoła po I Wojnie Światowej borykała się z wieloma problemami. Nastąpił ogólny zastój w nauce, a szybko toczące się wypadki polityczne, walki powstańcze, plebiscyt na Górnym Śląsku itp. problem ten jeszcze potęgowały.

 W czasie I wojny światowej nauka odbywała się nieregularnie, a w końcowym efekcie szkoła stała się nieczynna. Po takim „zastoju” w nauce z inicjatywy miejscowego proboszcza księdza Jana Kudery, nauka w szkole została wznowiona. Prowadzili ja w języku polskim dwaj księża Salezjanie: ks. Jamrozy i ks. Bara do roku 1922r. 1 września 1922r. przyjęto znaczną grupę nauczycieli.

 Po I Wojnie Światowej, z chwilą objęcia szkolnictwa przez polskie władze, szkoła na Laryszu była siedmioklasową. Pierwszym polskim kierownikiem był Józef Madej. Po nim nastąpili: Poprawa oraz Karol Kuszlik.
W 1928 r. szkoła mieściła 350 dzieci w 7 klasach, a grono nauczycielskie liczyło 7 osób.
Od roku 1926 przy szkole (w starym budynku) funkcjonowała ochronka dla dzieci prowadzona przez siostrę z zakonu Służebniczek Marii.

 W 1939r. siedmioklasową szkołą zarządzał Antoni Jagła, który pracował z siedmioosobową kadrą pedagogiczną. Okupant podczas II wojny światowej w starym budynku urządził tzw. „Kindergarden” oraz poradnię dla matki i dziecka. W nowym budynku nauczyciele germanizowali dzieci– nauka odbywała się wyłącznie w języku niemieckim, a uczniowie byli poddawani karom fizycznym.
W styczniu 1945 roku, po wyzwoleniu Śląska, kierownikiem szkoły został pan Brzezina, a rok szkolny rozpoczął się już 14 lutego.

 W roku szkolnym 1945/46 na stanowisko kierownika szkoły powrócił do Antoni Jagła, natomiast  w 1946/47 kierownictwo objął pan Jan Barnaś.

 W roku 1947/48 poprzedni kierownik został przeniesiony do pracy administracyjnej, zaś szkołą kierował pan Wilhelm Biskupek.

 Po nim dyrektorem został Piotr Dąbrowski.

 Od roku 1976 do 8 listopada 2009 funkcję dyrektora sprawowała Maria Potoczek, później (po mężu) Wurzel.

 Aktualnie szkołą zarządza Katarzyna Ługowska, której powierzono tą funkcję w 2008 roku.

 Opierając się na broszurze „Dzieje parafii i wsi Brzezinki” ks. Jana Kudery z 1928 roku mamy pewność , iż  szkoła przez pewien okres nosiła imię Królowej Jadwigi.

 Na przełomie lat 1959-60 szkole nadano imię Małgorzaty Fornalskiej.
W roku 2003 szkoła za patronkę przyjęła świętą Jadwigę Królową Polski, wracając tym samym do pierwotnego imienia.

 Od 1 września 2013 roku Szkoła Podstawowa nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Mysłowicach wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Mysłowicach.